Arakawa Under the Bridge

Od dziś słowa mieszkać pod mostem, nie będą równoznaczne z biedą. Po tym anime będziesz je kojarzyć z zabawnymi i szczęśliwymi chwilami.

Informacje:

Na podstawie wydawanej od 2005 roku mangi autorstwa Hikaru Nakamury. Na podstawie tej mangi powstała również drama, Arakawa Under the Bridge Live Action. Druga seria zapoczątkowana w ostatnim odcinku pierwszej serii nosi tytuł Arakawa Under the Bridge x Bridge.

Jest to opowieść o Kō Ichinomiya, młodym biznesmenie, który od urodzenia był uczony, że na wszystko trzeba zapracować samemu. Jego ojciec od zawsze wpajał mu jedną regułę: Nigdy nie polegaj na innych.
Pewnego dnia, przez przypadek, wpada do rzeki. Z opresji ratuje go dziewczyna o imieniu Nino. Chłopak jest załamany, gdyż ma u niej teraz ogromy dług za uratowanie życia. W ramach jego spłaty, Nino pyta chłopaka, czy mógłby się w niej zakochać. Tak zaczyna się nowe życie Kō pod mostem zbudowanym nad tytułową rzeką Arakawa.

Jeśli ktoś ma ochotę na odrobinę szaleństwa, Arakawa Under the Bridge śmiało mu tego dostarczy. Pomimo, że opis anime nie zapowiada ogromu absurdu zawartego w anime, to proszę się go spodziewać. Ale tym co moim zdaniem wyróżnia ten tytuł spośród innych dziwnych komedii, jest to, że główny bohater posiada zdrowy rozsądek, a reszta bohaterów pomimo dziwnego zachowania ma w sobie pierwiastek normalnego człowieka.

Uważam, że anime miało odpowiednią kreskę do fabuły. Była ona dopracowana, ale nie we wszystkich aspektach. W pierwszych odcinkach wygląd Nino, a dokładniej rysy jej twarzy i postura były nieregularne. Przez wzgląd na jej blond włosy i niebieskie oczy, które bardzo raziły, dało się ją z łatwością rozpoznać i nie zwracało się uwagi na uchybienia.
A co do kreski całego anime. Była naprawdę przyjemna. Nie raziła jakimiś wielkimi błędami, no przynajmniej mnie.

~~~

Naprawdę podobała mi się kreacja bohaterów. Wprawdzie podczas oglądania nie poznamy ich przeszłości i czemu znaleźli się pod mostem, ale ich charaktery, które są naprawdę ciekawe, pozwalają nam zapomnieć o tym braku. Odnośnie przeszłości bohaterów, wyjątek stanowi Kō. Jego historia będzie nam dobrze znana, ale też nie od razu. Poznamy go kawałek po kawałku.

~~~

W anime występuje dość bogata i zróżnicowana ścieżka dźwiękowa, która naprawdę ładnie wkomponowuje się w całość.
Dalej o dźwięku wspomnę o seiyuu, którzy jak dla mnie byli naprawdę świetnie dobrani. Świetnie współgrające głosy z postaciami. Dla mnie to była istna plejada gwiazd. Uwielbiam słyszeć znajome głosy w anime. Poniżej, przedstawiam najbardziej dla mnie znanych seiyuu występujących w tym anime i z czego ich najbardziej znam:

~~~

No i na koniec zostawiłam sobie fabułę.
Historia przedstawiona w tym anime jest naprawdę absurdalna, ale w tak wspaniały sposób obrobiona, że z czasem tak jak dla Kō, staje się dla nas normalna. Oczywiście co krok dziwią nas kolejne pomysły bohaterów, ale szybko szok znika. O dziwo, to anime które słusznie uznane jest za komedie, potrafi skłonić również do refleksji. Moimi ulubionymi momentami były te przed openingiem, w których Kō przedstawiał swoje rozmyślania. Również na pozór płytka postać Nino, potrafiła wprawić mnie w stan zadumania.
Ogółem fabuła udana. Nie wiem czy to był specjalny zabieg by okrasić absurd nutką powagi i refeksji, ale zakładam, że tak. Gdyby nie to, anime było by tylko kolejną komedią bez sensu, których jest już na pęczki.

Według mnie anime jest dopracowane, wnioskuję to z tego, że na potrzebę jednego odcinka stworzono inny opening, który nawiasem mówiąc był chyba parodią openingu Maria Holic (LINK). To dopracowanie można też zobaczyć w pojedynczych kadrach, ale też nie we wszystkich.

~~~

Anime bardzo mi się podobało. Bardzo przyjemne i naprawdę szybko upływa przy nim czas. Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty Arakawa Under the Bridge, uważam za udane anime i godne polecenia. Nawet ludzie lubiący krew i bójki znajdą tu co nie co dla siebie.

ocena: 9/10

mema

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>