Origami

Origami jest to sztuka składania papieru pochodząca z Chin. Powstała w ok. 700 r. i za sprawą mnichów przedostała się do Japonii, gdzie się rozwinęła. Dziś origami jest uważane za tradycyjną sztukę japońską.

Sztuka ta była początkowo związaną z kultem grzebania zmarłych. Chińczycy mieli w zwyczaju obdarowywać zmarłych przedmiotami przypominającymi im życie ziemskie. Były to najczęściej przedmioty ceramiczne, ale przez liczne kradzieże zmieniono je właśnie na papierowe figurki. Z czasem ludzie zaczynali przyozdabiać nimi domy, a w dzisiejszych czasach origami stało się niedrogim hobby.

        Przez długi czas wzory modeli origami były przekazywane ustnie z pokolenia na pokolenie, a pierwsze piśmienne instrukcje zostały umieszczone w publikacji  Senbazuru Orikata „Jak złożyć 1000 żurawi” z XVIII wieku.

Dawniej regułą składania origami nie przypisywano większego znaczenia. Zmienił to jednak XX wiek w którym zasady te uległy zaostrzeniu. Stało się tak dzięki entuzjastą z Europy i USA. Ustalono że punktem wyjściowym będzie kwadratowa kartka papieru. Nie można korzystać w czasie składania origami z kleju czy nożyczek ani ozdabiać farbami gotową figurkę. Reguły te są mniej lub bardziej przestrzegane i gdy zmienienie kwadratu na prostokąt czy trójkąt nie jest niczym zdrożnym, to korzystanie z nożyczek czy kleju jest niedopuszczalne.

Dziś najbardziej znaną figurką origami jest żuraw – symbol pomyślności i pokoju w japońskiej kulturze. Japońska legenda mówi że żurawie żyją przez 1000 lat, dlatego też Japończycy wierzą że złożenie 1000 żurawi przynosi długie życie i spełnia jedno największe marzenie.

Z papierowymi żurawiami wiąże się też smutna historia Sadako Sasaki.

Jako dwuletnia dziewczynka przeżyła wybuch bomby atomowej w Hiroshimie. Niestety została jedną z wielu ofiar napromieniowania i zaczęła szybko podupadać na zdrowiu. Mając 12 lat chora na białaczkę dziewczyna usłyszała o legendzie i postanowiła złożyć 1000 żurawi. Jej życzeniem było nie tylko uzdrowienie dla siebie, ale także zakończenie cierpień wszystkich ludzi, sprowadzenie pokoju i uzdrowienie wszystkich ofiar wojny. Niestety choroba nie pozwoliła jej złożyć wszystkich żurawi i ostatni wykonany przez nią żuraw był 644. Najbliżsi Sadako postanowili dokończyć jej dzieło.

Została pochowana wieńcem z tysiąca żurawi.

W Parku Pokoju w Hiroshime został utworzony pomnik przedstawiający Sadako ze złotym żurawiem. Upamiętnia on ją oraz inne dzieci, które zmarły z powodu bomby atomowej. Każdego roku wiele ludzi stroi pomnik tysiącami kolorowych żurawi.

Akkino

One Response to Origami

  1. midori-san says:

    „This is our cry. This is our prayer. Peace in the world”
    -to napis na pomniku w Hirosimie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>