10 rzeczy, których (raczej) nie wiesz o Sumo

Pewnie każdy z nas ma jakąś wiedzę na temat sumo (choćby taka, że pochodzi z Azji, a zawodnicy są grubi). Cóż, teraz możecie się dowiedzieć trochę więcej o tym sporcie. Ale na początek, czym dokładnie jest sumo:

Sumo (jap. 相撲 sumō) to sport typu full-contact (nie używa się broni, nie ma czegoś takiego jak cios poniżej pasa). Polega na tym by wypchnąć przeciwnika poza okrąg w którym walczą zawodnicy lub na sprawieniu by przeciwnik dotknął podłogi inną częścią ciała niż stopa (dwa sposoby na wygraną). Sport ten pochodzi z Japonii i tylko tam jest wykonywany profesjonalnie. Zawiera wiele tradycyjnych obrządków, które wywodzą się z religii shinto.

1. Zawodnicy sumo, byli na początku szczupli

Tak jak w przypadku wielu profesjonalnych sportów, zawodnicy Sumo stawali się z czasem coraz więksi. W przypadku Sumo, również grubsi.
W profesjonalnym Sumo, nie ma podziału wagowego. Choć tak naprawdę waga czołowych zawodników ma znaczenie podczas rozgrywek. W ich trakcie jest normalne dla jednego zawodnika by ważyć dwa razy więcej co jego przeciwnik.

2. Gaijini* potrafią sumować

Mnóstwo czołowych zawodników Sumo, pochodzi zza granicy. Kiedyś co do ilości rekrutowanych obcokrajowców, nie było żadnych ograniczeń, lecz z czasem było ich tak wielu, że trzeba było zaprowadzić porządek. To jednak nie zmienia faktu, iż w czołówce znajduje się wciąż 15-20 obcokrajowców.

Jest również niepisana zasada, iż zawodnik, pochodzący zza granicy musi mówić po japońsku i być obeznany w kulturze Kraju Kwitnącej Wiśni.

* jap. obcokrajowiec

3. Sall we dance?

Wejście zawodnika na ring przypomina trochę taniec. Zaczyna się od klaskania, następnie zawodnik stąpa głośno po to by odstraszyć demony (w końcu ring to święte miejsce) – wszystko jest rytmiczne. Rytuał oczyszczenia jest zawsze wcześniej specjalnie przygotowywany.

Przed walką zawodnicy przybijają sobie tzw. piątki, a następnie unoszą ręce do góry, by pokazać, że nie mają żadnej broni przy sobie (posiadanie jej, jest niedozwolone).

4. Sport dla pięćdziesięciolatków

Mało, który przedstawiciel japońskiej młodzieży jest zainteresowany tym sportem. Według przeprowadzonej niedawno ankiety, średnia wieku, profesjonalnych widzów, wynosi 50 lat. Młodzież interesuje się piłką nożną i baseballem.

5. Japońska mafia i Sumo

Yakuza (japońska mafia) nie lubi się za bardzo wychylać i chwalić swymi osiągnięciami. Wyjątkiem był mecz w 2010 roku, na który przedstawiciele  Yamaguchi-gumi (Yakuza) wykupili 50 vipowskich miejsc. Mecz był emitowany na cały kraj. To chyba oczywiste, że Ci ludzie wyróżniali się z tłumu. Plotka głosi, że zrobili to, by rozweselić swojego bossa, który odsiadywał wyrok w więzieniu.

Związek Sumo miał do czynienia, w ostatnich latach, z wieloma ustawionymi meczami i incydentami na tle hazardowym, które korzenie miały w japońskim podziemiu.

6. Kobieta też może być Sumo!

Związek Sumo nie pozwala wstępować kobietom na święty ring (chodzi tu o świętość tego miejsca). Doskonałym przykładem restrykcyjnego przestrzegania tej zasady, jest incydent, który miał miejsce podczas corocznych zawodów Sumo w Osace. Tradycją jest, że nagrodę, zwycięzcy, wręcza gubernator. Tamtego roku gubernatorem była kobieta (Fusae Ohta), nie pozwolono jej wejść na ring, a nagrodę wręczył zastępca.

Tak naprawdę, w przeszłości była tradycja, która zezwalała kobietom uprawianie tego sportu (lecz nie wszędzie). Kobiety mogły trenować tylko w niektórych chramach shintonistycznych, jednak obecnie Związek Sumo nie baczy na tradycję i historię i nie pozwala kobietom wchodzić na ring.

7. Zawodnicy Sumo MUSZĄ prowadzić tradycyjny japoński styl życia

 Zawodnicy sumo muszą żyć w specjalnych budynkach treningowych. Muszą ubierać się w tradycyjny sposób i prowadzić tradycyjny styl życia. Każdy aspekt ich życia podlega ściśle określonym zasadom.

8. Ta zniewaga poduszki wymaga

 Widzowie okazują swoje rozczarowanie (wynikiem, zachowaniem zawodników etc.) poprzez rzucanie poduszek na których siedzą. Oczywiście nie rzucają nimi gdzie popadnie, lecz na ring (w sędziego lub zawodnika jeśli mają do któregoś z nich pretensje).

9. Zawodnik jedno ma imię

Zawodnika sumo określa się mianem rikishi (jap. 力士) co oznacza:

力 – siła/moc
士 – dżentelmen/samuraj

10. Dolar do dolara i będzie salara (ang. salary – pensja)

Ile zarabiają zawodnicy sumo? Cóż. Pensja nie jest zależna od wielkości ich brzucha, a oczywiście od skuteczności. Poniżej podaje wam ile zarabiają zawodnicy makuuchi – topowa dywizja profesjonalnego sumo, składająca się z sześciu innych.

  • yokozuna: 2,820,000¥ (około $30,500)
  • ōzeki: 2,347,000¥  (około $25,000)
  • san’yaku: 1,693,000¥ (około $18,000)
  • maegashira: 1,309,000¥  (około $14,000)
  • jūryō: 1,036,000¥ (około $11,000)

Sporo, co nie?

mema

źródło: http://www.japan-talk.com/jt/new/11-things-you-might-not-know-about-Sumo

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>