Karakuri

 

Pierwsze lata

Lalka Karakuri zostały pierwszy raz opisane w najstarszych manuskryptach mechanicznej inżynierii w Japonii, którą nazywano Karakuri-zui.

„Postawienie kubeczka z herbatą na tacy, powodowało, że lalka się poruszała, oraz zatrzymywała się, kiedy kubek został zdjęty. Jeżeli kubek został wrócił na ręce, lalka odwracała się i wracała do oryginalnej pozycji.”

Lalki Karakuri były pierwszymi automatycznymi przedmiotami w Japonii.

 

Jak to działa

Ich ruch spowodowany jest przez moc sprężyn, rtęci oraz piachu. Można je zbudować samemu i rozebrać je bez potrzeby używania gwoździ lub śrubek.

Lalki Karakuri są reprezentantami najnowocześniejszej technologii z okresu Edo.

 

Lalki Karakuri dziś

Było to trudne, aby przenieść tradycje z generacji na generacje, ponieważ produkcja tych lalek nie wymagała od rzemieślnika dużej wiedzy, ale również bardzo dużych umiejętności.

Niewiele oryginalnych konceptów przetrwało do dziś, dlatego nazywa się je skarbami, a te które są już stworzone na ich podstawie są jeszcze rzadziej spotykane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>