Okiagari-Koboshi

Jest to rodzaj tradycyjnej lalki Japońskiej, zrobionej z papieru-mache. Kiedy popchnie się ją ,ona wraca na swoje miejsce.
Okiagari-Koboshi uważa się za amulet szczęścia oraz symbol wytrwałości i odporności.

 

Historia:

Fukushima :400 letnia historia zaczynająca się w epoce Edo. Wykwalifikowani rzemieślnicy stworzyli papier mache ,wypełniając drewniane formy stopionym tradycyjnym papierem washi i papierem z recyklingu. Rysowali twarze z delikatnym uśmiechem z białym makijażem i kolorowali pasek niebieski lub czerwony. Mieszkańcy tego miasta kupują Okiragari-koboshi dla każdego członka rodziny oraz jedną dodatkowo wierząc ,że rodzina się powiększy.
Okiragari-koboshi  pokazuje lud Tohoku ( północno-wschodniej części największej wyspy Japonii, Honsiu) ,który spokojnie i cierpliwie pracuje nad odbudową swojej ziemi po Wielkim Trzęsieniu Ziemi. Oni zawsze wstają z lekkim uśmiechem i powtarzają  „nigdy się nie poddawać” ,nie ważne ile razy się to przydarzy.

10 stycznia w Fukushimie odbywa się Tokaichi (targ)  na którym zawsze można kupić  Okiagari-Koboshi .

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>