Deadman Wonderland

Deadman Wonderland

Rok wydania: 2011
Ilość odcinków: 12
Gatunek: Akcja, Dramat, Sci-Fi
Studio: Manglobe INC
Autor: Jinsei Kataoka, Kazuma Kondou
Projekt: Masaki Yamada, Takayuki Yanase
Reżyser: Kouichi Hatsumi
Scenariusz: Yasuyuki Mutou

Deadman Wonderland to anime opowiadające historie czternastoletniego ucznia Ganty Igarashi. Został on niesłusznie oskarżony o zbrodnie której nie popełnił czyli zamordowanie swojej klasy. Skazano go na śmierć i trafił do więzienia gdzie życie więźniów nie ma wartości. Są oni tylko atrakcją dla publiczności i żeby przeżyć muszą brać udział w… dość krwawych zawodach. Ale to jeszcze nie wszystko. Wkrótce Ganta odkrywa że on i niektóry więźniowie mają nadprzyrodzoną moc polegającą na władaniu własną krwią.

Główny bohater to typowy gimnazjalista który dotychczas żył spokojnym, normalnym życiem, więc trafiając do więzienia jest on zagubiony i słaby. Drugą istotną postacią jest przyjaciółka Ganty z dzieciństwa, albinoska Shiro o dość schematycznym, słodkim i dziecinnym charakterze. Mimo to częściej jest dojrzalsza od Ganty, który dla niewielu może się wydawać czasami denerwujący ale jak dla mnie jest on urzekający wraz ze swoimi słabościami. Niektóre postaci drugo i trzecio planowe zostały za mało opisane i (może z kilkoma wyjątkami) są one po prostu niewykorzystanym tłem.

Anime ma na celu promowanie mangi. Jest w nim mnóstwo szybko rozwijających się wątków. W sumie to nawet trochę za szybko. Większość z nich nie jest skończona i zastępowana kolejnymi. Dobrym tego przykładem są pierwsze odcinki gdy Ganta dopiero trafia do więzienia. Autorzy mogli wtedy opisać po co, jak i dlaczego powstało to więzienie zamiast skupiać się wyłącznie na ukrytym bloku z osobami władającymi nadludzkimi mocami. Zamiast tego jest dużo krwi i scen walki co chyba miało na celu przysłonicie tej wady.

Za to od strony technicznej nie mam żadnych zarzutów. Anime ma ładną kreskę i płynną animacje. Ścieżka dźwiękowa jest prawie niezauważalna ale nie jest zła. A teraz największy plus tego anime… Opening! Po prostu genialna piosenka! W zasadzie tylko dzięki niej znalazłam to anime.

Podsumowując:
Anime nie jest może arcydziełem ale mimo to, dla mnie (czyli osoby która po długiej przerwie w oglądaniu anime dopiero zaczęła oglądać tego gatunku serie) jest ono bardzo fajne. Oglądałam je z przyjemnością i nie miałam czasu na nudę. Chociaż tak nagle ucięta akcja i zakończenie serii mnie trochę rozczarowało nie żałuje, że je obejrzałam. Może jednak lepiej przeczytać mangę, która jest znaczne bardziej rozwinięta.

OCENA: 7/10

Opening:

One Response to Deadman Wonderland

  1. midori-san says:

    To bardzo wnikliwa recenzja…BRAWO!!
    Nie pozostaje mi nic innego jak obejrzeć ;>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>