Jak się kłaniać w Japonii?

Pewnie zauważyliście, że Japończycy często się kłaniają.
U nas ukłon jest zazwyczaj wtedy gdy aktor schodzi ze sceny, a u Japończyków to część normalnego życia.
Japończycy w ten sposób pokazują swój szacunek wobec drugiej osoby.

 

Krótki instruktarz ukłonów:

1. Obrazek po lewej pokazuje jak należy się kłaniać przy ‚lekkim’ pozdrowieniu, gdy kogoś mijamy, przykładowo na ulicy i mówimy Dzień Dobry lub Dobry wieczór.
Gdy chcemy powiedzieć do koleżanki/kolegi Cześć już się nie kłaniamy.

2. Obrazek w środku obrazuje ukłon ‚ogólny’, który najczęściej można spotkać w sklepach gdy sprzedawcy witają klientów. Ukłon wyraża ich szacunek wobec klientów.

3. Obrazek po prawej przedstawia już głęboki ukłon, który jest wykorzystywany do przeprosin, dziękowania i wyrażania ogromnego respektu wobec, przykładowo osoby starszej lub wyżej postawionej (przełożony).


Jeszcze jedna rzecz którą chcę powiedzieć o ukłonach.
Japończycy nie rodzą się z wybudowanym czujnikiem ukłonów (kiedy, gdzie i jak się kłaniać). Małe dzieci obserwują rodziców i często ich naśladują. Tak samo jest w przypadku ukłonów. Lecz, to nie znaczy, że ich nie ćwiczą w zaciszu domowym. Takie praktyki najczęściej odbywają się przed bardzo stresującymi rozmowami o pracę. Chcąc zyskać dodatkowe punkty podczas rozmowy kwalifikacyjnej młodzi Japończycy ćwiczą ukłon by wykonać go elegancko, i pięknie.

 

mema

4 Responses to Jak się kłaniać w Japonii?

 1. midori-san says:

  haaaa!
  Od dziś się kłaniamy :>:>:>:>:>:>
  ;>

 2. Taro says:

  nie wiedziałam, że rozróżnia się ukłony :D
  Teraz też będę ćwiczyć w domu …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>