Hanami

HANAMI  花見

Hanami w dosłownym tłumaczeniu znaczy patrzenie na kwiaty, podziwianie kwiatów. Takiego rodzaju rozrywka mogła narodzić się tylko w Japonii!!

Na przełomie marca i kwietnia wszyscy Japończycy (i turyści!) wychodzą na ulice i do parków, by pod drzewami rozkwitających wiśni (sakura) celebrować ich piękno. Obecnie przypomina to nieco rodzaj pikniku z koszykami pełnymi bentou czy jedzeniem zamówionym na wynos. Często pojawia się też alkohol.


Są miejsca w japońskich miastach na tyle popularne w tym czasie, że niektórzy rezerwują je sobie  od wczesnych godzin porannych dla przyjaciół, rodziny czy współpracowników. Czas kiedy można podziwiać sakure to okres około dwóch tygodni, jednak w zależności od regionu może zacząć się już w lutym (na południu wysp Okinawa), a najpóźniej zakwitają wiśnie na północnej części Hokkaido, bo dopiero w maju. Nie da się jednak ominąć tego zjawiska, gdyż wszystkie media śledzą z wielką uwagą stan kwitnących drzew, a biuro pogodowe szczegółowo podaje „kwitnącą prognozę” dla każdego regionu.

Warto dodać, że popularność Hanami sięga tysiąca lat. Choć w okresie Nara (710-784) i Heian (794-1185) większą popularnością cieszyły się kwiaty śliwy to już samurajski styl życia mocno upodobał sobie podziwianie delikatnych, ulotnych i krótkotrwałych kwiatów japońskiej wiśni. A jest co podziwiać, bo na Wyspach Japońskich istnieją podobno setki odmian tej rośliny, a ich kwiaty kwitną w szerokiej gamie od ciemnego różu do intensywnie białych.

Jest również bardzo popularna piosenka ludowa SAKURA, SAKURA! Poniżej link do dość swobodnej i mocno współczesnej interpretacji tego utworu:

http://www.youtube.com/watch?v=yFzF3Zhe-Kc

Ciekawe jakbyśmy wyglądali urządzając pikniki pod kwitnącymi kasztanami??

Midori-san

One Response to Hanami

  1. Taro says:

    pod kasztanami to by było śmieszne ,
    a siedzieć pod sakurą to pewnie sama przyjemność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>