Byōsoku Go Senchimētoru

秒速5センチメートル

(Byōsoku Go Senchimētoru)

Chung, Jin Ho
Producer

Shinkai, Makoto
Producer, Director, Sound Director, Script, Storyboard, Original Character Design, Color Design, Art Director, Director of Photography

Foster, Steven
Script, ADR Director

Yamazaki, Masayoshi
Theme Song Performance

Nishimura, Takayo
Key Animation, Character Design, Animation Director

Tenmon
Music

Nakamura, Naoto
In-Between Animation

Ledford, John
Executive Producer

Tanji, Takumi
Background Art
(http://myanimelist.net/anime/1689/Byousoku_5_Centimeter/characters#ZcKuF2lJaa5pA3d0.99)

 

Premiera filmu odbyła się 3 marca 2007 roku, gdzie film jest podzielony na trzy części – Kwiat wiśni, Kosmonauta, oraz 5 Centymetrów na Sekundę. Każda z tych części dzieję się coraz później, od lat 90, do współczesności.

Głównym bohaterem, który pojawia się w każdej z tych części jest Takaki Tōno, który cały czas nie potrafi zapomnieć o swojej najlepszej przyjaciółce, a zarazem jego jedynej miłości.
Film osiągnął bardzo duży sukces, przez co powstała nowela oraz manga na podstawie dzieła Makoto Shinkai’ego.

 

„Mówią, że wynosi ona 5 centymetrów na sekundę.”
„Hę? Co wynosi?”
„Prędkość z jaką spadają liście wiśni, kiedy kwitnie.”

Anime posiada genialną oprawe audio-wizualną. Zajmijmy się pierw oprawą wizualną. Jestem człowiekiem, dla którego kreska, czy też animacja jest bardzo ważna, ponieważ lubie cieszyć oko wyrafinowaną i niepowtarzalną grafiką, wszystko to można spotkać w Byōsoku Go Senchimētoru. Tła są świetnie dopasowane do tego co aktualnie się dzieje na ekranie, każda klatka można by powiedzieć, że jest nowym obrazem, który utkwi nam w pamięci. Każda rzecz, czy znajduje się na pierwszym planie, czy na trzecim jest dopracowana najbardziej jak się da.

Natomiast oprawie audio równiez nie można nic zarzucić. Każda melodia została stworzona przez Tonmon’a, a utwór zamykający film kinowy to One more time, One more chance wykonany przez Masayoshi Yamazaki’ego. Utwór w którym zakochałem się od pierwszego usłyszenia. Powstała również angielska wersja, która doskonale odzwierciedla oryginał http://www.youtube.com/watch?v=B3OXOYEZUkk

 

Historia opowiedziana w 5 Centrymetrów na Sekundę pokazuje nam, że na drodze do miłości stoi wiele czynników: czas, przestrzeń oraz inni ludzie. Autor próbuje nam pokazać, że miłość to nie tylko droga usłana różami, ale wiele przeciwności losu z którymi nie zawsze się wygrywa, a kiedy już się przegra, nie warto wspominać tego co się wydarzyło, pomimo, że bardzo się tego pragnie.
Tytuł nie mówi tylko o tym jak szybko spadają listki kwitnącej wiśni, ale jak życie potrafi połączyć, a następnie poprowadzić dwójke osób w różne strony, co prowadzi do nieskończonej tęsknoty oraz do powolnego oddalania się.

 

Każdy ma odmienne zdanie na temat tego filmu, niektórzy się strasznie nudzili podczas oglądania go (Mirdy), a były osoby, które potrafiły się wzruszyć (ja), tak… Właśnie ja wzruszyłem się oglądając to anime, urzekło mnie w nim wszystko, od genialnej oprawy wizualnej, przez świetne dopasowanie muzyki, aż po niesamowitą fabułe, którą wiąże ostatnia cześć całego filmu. Polecam ją każdemu, kto lubi romans, ale zarazem lubi dostać kopniaka od prawdziwego życia.

10/10

 

 

Seliot

2 Responses to Byōsoku Go Senchimētoru

  1. midori-san says:

    Gorąco polecam ten kawałek …. jest piękny i dobry ( w najlepszym tego słowa znaczeniu!)

  2. bubuś says:

    Fajne :D
    super zrobione a fabuła też ok :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>