Sudoku – gdzie, kiedy i jak?

Dużo osób myśli, że Sudoku (jap. 数独 sūdoku) przywędrowało do nas Chin. A to nie prawda! Sudoku, to które znamy, tak naprawdę pochodzi z Japonii!

Sudoku wcale nie jest starą grą, znaną już przez historycznych mieszkańców Azji. Pierwsze wersje tej gry pojawiły się w 1979 roku za przyczyną Amerykanina Howarda Garnsa w 1979 roku. Gra została opublikowana pod nazwą ‚Number Place’. Potem gra przywędrowała do Japonii, gdzie została przekształcona i wypłynęła na świat pod nową nazwą.

Nazwa tej łamigłówki wywodzi się z japońskiego wyrażenia sūji wa doku shin ni kagiru czyli cyfry muszą być pojedyncze. Jej celem jest wypełnienie diagramu o wymiarach 9×9 pól w taki sposób, aby w każdym wierszu, w każdej kolumnie i w każdym z dziewięciu pogrubionych kwadratów 3×3 (zwanych „blokami” lub „pod kwadratami”) znalazło się po jednej cyfrze od 1 do 9.

Sudoku po raz pierwszy pojawiło się w Japonii w 1984 roku w czasopiśmie z łamigłówkami wydawanym przez firmę Nikoli, jednak międzynarodową sławę i popularność zdobyło dopiero w roku 2005. W Polsce jako pierwszy sudoku (pod tą nazwą) opublikował tygodnik „Polityka” w czerwcu 2005 roku, jednak ukazywało się ono w polskiej prasie już wcześniej, m.in. w „Wiedzy i Życiu” pod nazwą Dziewięć na dziewięć.

Sudoku jest doskonałą rozrywką umysłową, do której wystarczy jedynie długopis lub ołówek i trochę wolnego czasu. Nie wymaga od gracza wykonywania skomplikowanych obliczeń matematycznych, niezbędna jednak jest cierpliwość i umiejętność logicznego myślenia.

mema

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>